0
26
Nisan

Avrupa Avrupa duy sesimizi!

Türk Futbol Takımlarının Avrupa Kupa Maçları Üzerine İnceleme

3 Temmuz sürecinden bu yana soğuduğumuz futbola Galatasaray ve Fenerbahçe'nin bu yıl Avrupa'da aldığı başarılı sonuçlarla tekrar ısınmaya başladık. UEFA katsayıları, bir ülkeden o sene UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi'ne kaç takım katılmışsa, onların aldığı puanların toplanması ve bu kupalara katılan takım sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Uygulamanın amacı kulüpler için, UEFA'nın kendi düzenlediği turnuvalara UEFA'ya bağlı ülkelerin yerel liglerinde, kupalara katılma hakkı kazanan kulüplerin seri başı olarak girip girmeyeceği; ülkeler için ise, bir ülkeden UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'na kaç takımın katılıp katılmayacağının ortaya çıkmasıdır.

Türkiye'nin futbolunu tek bir kulübün geliştiremeyeceği, Avrupa kupalarında bütün takımlarımızın aynı teknenin içinde olduğu bu kadar açıkken, ezeli rekabet adını verdiğimiz çekişmeyi bazen abartarak futbolumuza zarar vermiyor muyuz? Galatasaray ve Fenerbahçe aldıkları başarılı sonuçlarla birbirlerini etkileyerek, yıllar sonra bu denli büyük denilebilecek başarılara imza atmışlardır. Seneye UEFA Şampiyonlar Ligi'ne yüksek ihtimalle bir takımımız direkt olarak katılacak diğer takımımız da tek ön eleme turu maçı oynayacak. Young Boys, Steaua Bükreş gibi önceki yıllarda eleyemediğimiz, bu sayede de devler arenasında yer alamadığımız, milyonlarca avro kaybettiğimiz günler aklımıza geldiğinde direkt olarak katılacak bir takımın transfer sezonunda futbolculara karşı da elinin ne kadar güçlü olacağı aşikardır. Drogba ve Kuyt gibi klas futbolcular da çok daha genç yaşlarda ülkemiz takımlarında oynamaya razı geleceklerdir.

Avrupa'da ezeli rakiplerimizin kötü sonuçlar almasını isteyeceğimize, takımımızdan her sene performans artışı bekleyerek rakibimizin Avrupa'daki başarılarını geçmeyi, bir sonraki sene kupalara seri başı olarak katılmayı hedeflesek, futbolcumuz ve futbolumuz gelişecek, seyir zevkimiz de artacaktır.

Yazar : Uğur FİDAN 26 Nisan 2013
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın