0
17
Kasım

Basketbol Çemberi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Basketbol Çemberi Seçimi


James Naismith,  İngilizce ''Basket'' yani sepet anlamına gelen sözcüğü top anlamına gelen ''Ball'' ile birleştirerek bu spora adını vermiştir. Basketbol, 1891 yılında altı kesilmiş bir sepetle oynanmaya başlanmış, sepet ise yıllar içinde yerini modern basketbol çemberlerine bırakmıştır. Nizami bir basketbol çemberi 45 cm. çapında olmalıdır. Sporcunun algısındaki etkisi açısından rengi turuncu olmalıdır. Basketbol panyasının beyaz olması, çemberin ve filenin de beyaz olması basketbolcunun çemberi algılayamamasına neden olacaktır. Çember, zaman içerisinde rengini kaybedebilir, bu süreyi uzatmak için mutlaka fırın boyalı olmalıdır. Çemberin içi boş, yani profil demirden imal edilmesi gerekmektedir. Böylece çember hafif olacaktır ve ağırlığıyla sap kısmına baskı yaparak zamanla kopmayacaktır.

 

Basketbol çemberleri saplarına bağlanma şekillerine göre 2'ye ayrılır:

1- Yaylı Basketbol Çemberleri

Bu çemberler, hidrolik veya yaylı-manuel bir mekanizmayla saplarına bağlanmışlardır. Bu sayede, smaç anında esner ve oluşabilecek sakatlıkları önler, estetik bir görüntü ortaya koyar. Ayrıca atılan şutlar esnasında da yaylanarak topun daha az sekmesine ve sayı olmasına olanak tanır. Yayları çok esneyen bir çember de topu sektirmeyeceği için istenmeyen bir rebound dönüşü sağlar. Bu çemberlerin yayları gizli veya görünür olabilir.

2- Sabit Basketbol Çemberleri

Sabit basketbol çemberleri, saplarına kaynakla bağlıdırlar. Piyasada daha uygun fiyatlarla satılırlar. Esnemedikleri için smaç ya da fileye tutunarak asılma direncine karşı zamanla sap kısmından kopabilirler.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 17 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın