0
18
Kasım

Basketbol Panyası Satın Alma Rehberi

Basketbol Panyalarına Genel Bakış

Basketbol panyalarına arkalık veya çarpma levhası denir. Basketbol oyununun spor malzemelerinin ana öğelerinden biridir. ''Potalı atma'' teriminin varoluş sebebidir. Basketbolcular şut atarken sadece çembere değil, daha büyük olan ve algıya takılan bir materyal olarak panyaya da bakarlar. Panyanın üzerindeki ufak kare de yine turnike ve/veya şut atarken sporculara rehberlik eder.

 

Basketbol panyaları üretildikleri malzemeye göre 4'e ayrılır:

 

1- MDF Basketbol Panyaları

İç sahalarda kullanıma uygun olan MDF yağmur, kar ve güneşin yıpratıcı etkilerine dayanıklı değildir. Fiyatı uygun olmasına karşın dış sahada kullanım amacıyla tercih edilmemelidir. Beyaz bir görüntüsü vardır.


2- Fiberglas Basketbol Panyaları

Bu panyaların görüntüleri MDF ile aynıdır ve beyazdır, ancak dış sahada kullanım için uygundur.

3- Akrilik Basketbol Panyaları

Daha çok profesyonel amaçlı kullanılırlar. Akrilik denilen, cama benzer bir maddeden imal edilirler. 10, 15 ve 20 mm kalınlık seçenekleri vardır. Şeffaf olmaları nedeniyle tercih edilirler. Dış sahada kullanıma da uygundurlar.

4- Cam Basketbol Panyaları

Tamamen profesyonel amaçlı ve salonlarda kullanıma uygun ürünlerdir. Özel bir camdan üretilirler. Çok sert smaçlar ya da potaya asılmalar karşısında kırılabilirler.

Basketbol panyaları büyüklüklerine göre 2'ye ayrılırlar:

1- Antrenman Basketbol Panyaları

Okul bahçeleri veya okul salonlarında sporcunun şut, turnike vb. gibi becerilerini geliştirmek amaçlı kullanılırlar. 90 x 120 cm. lik nizami olmayan ebatları vardır. Üst kısımları oval olabileceği gibi dikdörtgen şeklinde de imal edilebilirler.

2- Standart Basketbol Panyaları

Bu panyalar piyasadaki her potaya uyabilecek 120 x 180 cm. lik ebata sahiptirler.

Önemli Uyarılar:

Bir panya alıp mevcut potanıza takabilmeniz için panya çerçevesine sahip olmanız gerekmektedir. Panya ile birlikte satılmayan bu ürünü haricen satın alabilirsiniz. Böylece panyanızı çerçevesine sabitledikten sonra, çerçeveyi de potaya monte edebilirsiniz. MDF ve fiberglas panyaların üzerindeki çizgiler siyah veya kırmızı olabilir ancak akrilik ve cam panyaların çizgileri kesinlikle beyaz olmalıdır.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 18 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın