0
24
Kasım

Basketbol Topu Satın Alma Rehberi

Yaşa göre uygun basketbol topları ve genel özellikleri

Yaklaşık 120 yaşında olan basketbol oyununun ana ürünüdür. Popüler olan diğer sporların toplarına göre oldukça ağır ve büyüktür. Bu yüzden çocukların gelişim çağlarında rahatça oynayabilmeleri ve tekniklerini oturtabilmeleri için daha küçük ve hafif boyutlu toplara gereksinim duyulmuştur. Kemik ve kas gelişimini henüz tamamlamamış sporcular mutlaka kendilerine uygun ebattaki topla oynamalıdırlar. Aksi takdirde ana teknikleri yanlış uygulayarak ileride düzeltilemeyecek hatalara yol açabilir, basketbolun alfabesini yanlış öğrenebilirler. Kısacası basketbol topu da çocukla birlikte büyümelidir.

Basketbol topları, yapılarına göre 2'ye ayrılır:

1- Kauçuk Basketbol Topları

Suya karşı dayanıklı olmaları sebebiyle, dış sahalarda kullanıma uygun olarak kauçuk materyalden üretilmiş basketbol toplarıdır.

2. Deri Basketbol Topları

Bu toplar kompozit deriden üretilmişlerdir ve daha çok iç sahalarda kullanıma uygundurlar. Kauçuk toplara nazaran daha az sıçrarlar. Bu nizami olmadıkları anlamına gelmediği gibi FIBA tarafından resmi müsabakalarda oynanılması şart koşulan basketbol toplarıdır.

Basketbol topları büyüklüklerine göre 4'e ayrılır:

1- 7 Numara Basketbol Topları

FIBA standartlarına göre, 13 yaşından büyük erkeklerin oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 75-78 cm. dir. Ağırlığı 567-650 gram arasındadır. 180 cm. den bırakıldıklarında 130 cm. zıplaması gerekmektedir.

2- 6 Numara Basketbol Topları

FIBA standartlarına göre, 11-13 yaş aralığındaki erkekler ve 11 yaşından büyük bayanların oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 72-75 cm. dir. Ağırlığı 510-566 gram arasındadır. 180 cm. den bırakıldıklarında 130 cm. zıplaması gerekmektedir.

3- 5 Numara Basketbol Topları

FIBA standartlarına göre, 11 yaş altındaki kız ve erkeklerin oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 69,5-70,5 cm. dir. Ağırlığı 396-453 gram arasındadır.

4- 3 Numara Basketbol Topları

5-8 yaş aralığındaki kız ve erkeklerin oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 56-57 cm. dir. Ağırlığı 297-318 gram arasındadır.

Top Tamiri:

Patlayan basketbol toplarınızı Uzayspor Top Gun ile kolayca tamir edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 24 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın