0
24
Kasım

Basketbol Topu Satın Alma Rehberi

Yaşa göre uygun basketbol topları ve genel özellikleri

Yaklaşık 120 yaşında olan basketbol oyununun ana ürünüdür. Popüler olan diğer sporların toplarına göre oldukça ağır ve büyüktür. Bu yüzden çocukların gelişim çağlarında rahatça oynayabilmeleri ve tekniklerini oturtabilmeleri için daha küçük ve hafif boyutlu toplara gereksinim duyulmuştur. Kemik ve kas gelişimini henüz tamamlamamış sporcular mutlaka kendilerine uygun ebattaki topla oynamalıdırlar. Aksi takdirde ana teknikleri yanlış uygulayarak ileride düzeltilemeyecek hatalara yol açabilir, basketbolun alfabesini yanlış öğrenebilirler. Kısacası basketbol topu da çocukla birlikte büyümelidir.

0
24
Kasım

Basketbol Potası Üzerine İnceleme

Basketbol potalarının çeşitleri, kullanım yöntemleri

Basketbol potaları, bütün olarak değerlendirildiğinde basketbol oyununun topla birlikte 2 ana elementinden biridir. Potalar, sabitlendikten sonra çemberin yere olan uzaklığı 3,05 m. olmalıdır. İsteğe göre bu yükseklik düşürülebilir, hatta yükseklik ayarlı olan potalar da mevcuttur. Basketbol potasının panyasının izdüşümü basketbol sahasının dip çizgisinden 1,2 m. içerde olmalıdır. Potaların panyaları değişik özelliklerde olabilir. Panyalar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.


0
18
Kasım

Basketbol Panyası Satın Alma Rehberi

Basketbol Panyalarına Genel Bakış

Basketbol panyalarına arkalık veya çarpma levhası denir. Basketbol oyununun spor malzemelerinin ana öğelerinden biridir. ''Potalı atma'' teriminin varoluş sebebidir. Basketbolcular şut atarken sadece çembere değil, daha büyük olan ve algıya takılan bir materyal olarak panyaya da bakarlar. Panyanın üzerindeki ufak kare de yine turnike ve/veya şut atarken sporculara rehberlik eder.

 

Basketbol panyaları üretildikleri malzemeye göre 4'e ayrılır:

 

1- MDF Basketbol Panyaları

İç sahalarda kullanıma uygun olan MDF yağmur, kar ve güneşin yıpratıcı etkilerine dayanıklı değildir. Fiyatı uygun olmasına karşın dış sahada kullanım amacıyla tercih edilmemelidir. Beyaz bir görüntüsü vardır.


0
23
Kasım

Basketbol Filelerinin Özellikleri

Fileli Potada Basketbol Oynamak Ayrı Bir Zevktir

Basketbol oynayanlar bilir, topun çemberden geçmesi kadar fileden gelen ses de sayıyı kazanana haz verir. Hele bir de basket deliksiz olmuşsa, o sayı maçın gidişatını bile değiştirebilir. Basketbolun kendi küçük, işlevi büyük materyali olan filelerini satın alırken nelere dikkat etmek gerek? Bir göz atalım.


0
17
Kasım

Basketbol Çemberi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Basketbol Çemberi Seçimi


James Naismith,  İngilizce ''Basket'' yani sepet anlamına gelen sözcüğü top anlamına gelen ''Ball'' ile birleştirerek bu spora adını vermiştir. Basketbol, 1891 yılında altı kesilmiş bir sepetle oynanmaya başlanmış, sepet ise yıllar içinde yerini modern basketbol çemberlerine bırakmıştır. Nizami bir basketbol çemberi 45 cm. çapında olmalıdır. Sporcunun algısındaki etkisi açısından rengi turuncu olmalıdır. Basketbol panyasının beyaz olması, çemberin ve filenin de beyaz olması basketbolcunun çemberi algılayamamasına neden olacaktır. Çember, zaman içerisinde rengini kaybedebilir, bu süreyi uzatmak için mutlaka fırın boyalı olmalıdır. Çemberin içi boş, yani profil demirden imal edilmesi gerekmektedir. Böylece çember hafif olacaktır ve ağırlığıyla sap kısmına baskı yaparak zamanla kopmayacaktır.