0
23
Kasım

Futbol Kale Filelerinin Özellikleri

Futbol Kale Filesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gol müydü değil miydi? Bu sorunun cevabını veren en güvenilir kaynaktır futbol kalesinin filesi. Çıplak gözle ya da televizyondan izlerken, hatta oynarken bile, ağlara takılan o top size ya iyi haber verir ya da kötü. Çok şutlar hatırlarız üst direğe vurduktan sonra çizginin içine çarparak dışarı çıkan ve hakem tarafından tespit edilemeyen, gol olmayan. Belki de fileye değmeyen topların hiçbiri gol değildir.  Blog fotoğrafındaki Valdes daha yere düşmeden top ağlarla buluşacak ve Chelsea taraftarı bağıracak Goool! diye. İşte futbol oyununda bu kadar önemlidir kalenin filesi, topun ağlarla buluşması.
Futbol kale fileleri, ipin yapısına göre 2'ye ayrılır:

1- Naylon İp

Naylon ip, dış sahada yağmur-güneş-kar vb. gibi yıpratıcı hava koşullarına daha dayanıklıdır. Sporcuların sert müdahaleleri karşısında esnemez.

2. Floş İp

Floş ip, iç sahalarda (kapalı halı sahalar) ya da günübirlik sökülüp takılabilecek kalelerde, daha profesyonel amaçlı kullanım için uygundur.


Futbol kale fileleri, kalelerin genel büyüklüklerine göre 3'e ayrılır:

1-Nizami Futbol Kale Fileleri

Nizami futbol kalelerinin ebatlarına göre imal edilmiş filelerdir. Bunların ebatları 2,44 x 7,32 m. şeklinde nitelendirilir.

2- Halı Saha Futbol Kale Fileleri

Halı saha futbol kalelerinin ebatlarına göre imal edilmiş filelerdir. Bunların ebatları genellikle 2 x 3 m. şeklinde nitelendirilir.

3- Minyatür Futbol Kale Fileleri

Rekreasyonel amaçlı kullanılan minyatür futbol kalelerinin ebatlarına göre imal edilmiş filelerdir. Bunların ebatları 1 x 1,6 m. şeklinde nitelendirilir.

Diğer Etkenler:

İpin kalınlığı milimetre bazında çapı ölçülerek değerlendirilir. Kalın olan ipler daha uzun süre dayanabilir. Ayrıca göz aralıkları bir filenin imalatında kullanılan ipin miktarını direkt olarak etkilediği için maliyette önemli rol oynar. 15 x 15 cm, 12 x 12 cm veya 10 x10 cm. göz aralıkları olabilir. Günümüzde filenin petek şeklinde örülmüş, altıgen olanları da kullanılmaktadır.

File Boyutları Hakkında:

Dünya genelinde kalelerin boyutlarına göre üst ve alt derinlikleri de neredeyse standardize edilmiştir. Yani alacağınız filenin eni ve boyu kalenize uygunsa, muhtemelen derinlikleri de uyacaktır.  Filenin biraz büyük gelmesi durumunda sarkmasında sakınca yoktur. Ya da her iki yan direk dibinden rulo yapılarak kancalara takılabilir. Önemli olan filenin kalenize ufak gelmemesidir.

Yazar : Uğur FİDAN 23 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın