0
23
Kasım

Futbol Kaleleri Üzerine İncelemeler

Futbol Kalesi Nasıl Satın Alınır?

Futbolu futbol yapan öğelerden birisidir. Oynayan, izleyen, yöneten herkesin gözü kalededir. Voleybola ya da tenise benzemez, sayı olması için mutlaka topun o üç direk arasından geçmesi gerekir. Türkçe'deki ''90'' ya da ''Örümcek ağını aldı'' terimleri insanda heyecan uyandırdığı gibi, topu direkten dönen takım da şanssız olarak nitelendirilir. Yakından gördüğünüz takdirde anlayacağınız üzere futbol kalesinin nizami olanı çok büyüktür. İşte o zaman anlarsınız ki futbol aynı zamanda bir açı kapatma, bir zamanlama, bir matematik oyunudur. Türkiye'de değişik amaçlar ya da yaş gruplarının kullanabileceği büyüklükte ve çeşitlilikte futbol kaleleri mevcuttur.


 

Futbol kaleleri, üretim malzemesine göre ikiye ayrılır:

1- Metal Futbol Kaleleri

Demir profilden imal edilen kalelerdir. Fiyatı uygun olmasına rağmen ağırlığının fazla olması nedeni ile öncelikli tercih değildir.

2- Alüminyum Futbol Kaleleri

Metal kalelere göre fiyatları yüksektir ancak profesyonel olarak da kullanılan kale türüdür. Hafif olması da taşınabilmesini kolaylaştırır.


Futbol kaleleri, kalelerin genel büyüklüklerine göre üçe ayrılır:

1- Nizami Futbol Kaleleri

Bunların ebatları 2,44 x 7,32 m. şeklinde nitelendirilir.


2- Halı Saha Futbol Kaleleri

Bunların ebatları genellikle 2 x 3 m. şeklinde nitelendirilir. 2x 5 m. olanları da mevcuttur.

3- Minyatür Futbol Kaleleri

Rekreasyonel amaçlı kullanılan minyatür futbol kalelerinin ebatları 1 x 1,6 m. şeklinde nitelendirilir.Futbol kaleleri taşınabilme özelliğine göre ikiye ayrılır:

1- Seyyar Futbol Kaleleri

Seyyar futbol kaleleri adından da anlaşılacağı üzere kullanılacağı yere sabitlenmez, kolayca taşınabilir.2- Sabit Futbol Kaleleri

Sabit futbol kalelerinin iki direğinin yere gelen bölümleri için zemin delinerek beton dökülmeli ve betonun içine de kale direğinin gireceği mapalar yerleştirilmelidir.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 23 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın