3
24
Kasım

Futbol Topu Satın Alma Rehberi

Futbol Toplarının Özellikleri

''Meşin yuvarlak'', ''Bir topun peşinden koşan 22 deli'', ''Para peşin kırmızı meşin'' hep futbol topu için sarf edilmiş deyimlerdir. Sporun kendisi değil, sporun bir dalı olan futbol, dünyanın en büyük spor endüstrisini oluşturur. Her sene milyar dolarları yöneten bu spor futbol topuyla oynanır. 20. yüzyılda altın çağını yaşayan bu branş, teknolojinin de yardımıyla futbol topunu devamlı olarak geliştirmiş, teknoloji daha isabetli vuruş yapılabilen, daha az su emen, şeklini daha çok koruyan topların üretilmesini sağlamıştır. Çok ufak yaşlardan itibaren çocuklar bu sporla tanışabilir, babaları gibi şut atabilmeleri için daha bebekken evde idmamana başlayabilir, öğretmeni ya da antrenörü tarafından daha küçük ve hafif toplara yönlendirilirler. Günümüzde resmi olarak 3 boyu bulunan futbol toplarını satın alırken acaba hangi değişkenlere dikkat etmeliyiz?


Futbol topları, yapılarına göre 2'ye ayrılır:

1- Dikişli Futbol Topları

Bu topların panelleri genellikle elle dikilerek birbirlerine tutturulmuştur. Günümüzde makine dikişli toplar da piyasaya sunulmuştur.


2. Yapıştırma Futbol Topları

Bu topların panelleri birbirlerine ve altındaki katmana yapıştırılarak üretilmişlerdir.
 

Yapıştırma bir futbol topu olan ve 2010 Güney Afrika Dünya Kupası'nda kullanılan Jabulani'nin üretim videosu


Günümüzde futbol toplarının çoğu Pakistan'da elde dikilmektedir.

Futbol topları büyüklüklerine göre 3'e ayrılır:

1- 5 Numara Futbol Topları

Ölçüleri FIFA tarafından belirlenmiş, 12 yaşından büyüklerin oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 68,5-69,5 cm. dir. Ağırlığı 420-445 gram arasındadır.

2- 4 Numara Futbol Topları

8-12 yaş aralığındaki sporcuların oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 63,5-66 cm. dir. Ağırlığı 350-390 gram arasındadır.

3- 3 Numara Futbol Topları

8 yaşın altındaki sporcuların oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 61-62 cm. dir. Ağırlığı 320-350 gram arasındadır.Futbol topları kullanım amaçlarına göre 3'e ayrılır:

1- Dış Saha Futbol Topları

Bu topları televizyonda izlediğimiz maçlarda kullanılan toplar olarak nitelendirebiliriz. Genel özellikleri yukarıdaki gibidir ve 0,8 bar basınç oranına sahip olmalıdır.

2- Futsal Topları

Futsal topları salonda kullanıldığı için özel bir deri ile imal edilmiştir ve zıplama özelliği azaltılmıştır. 4 ya da 3 numara olarak kullanılır. 0,6 bar basınca ve 410-430 gram ağırlığa sahip olmalıdır.

3- Plaj Futbol Topları

Plaj futbolu müsabakalarında kullanılan 5 numara toplardır. Outdoor futbol topları gibi 0,8 bar basınca ve 420-440 gram ağırlığa sahip olmalıdır.

FIFA Onayı nedir?

Futbol topu üreticisi, istemesi halinde imal ettiği topu FIFA'ya göndererek Inpected veya Approved belgesi almak isteyebilir. FIFA gönderilen topu çeşitli testlerden geçirir. Bunlar kısaca şöyle sıralanabilir:

1- Topun büyüklüğü testi

2- Topun yuvarlaklığı testi

3- Topun zıplama testi

4- Topun su emme testi

5- Topun ağırlığının ölçülmesi

6- Topun zamanla minimum basınç kaybetmesinin test edilmesi

7- Topun zamanla şeklini kaybetmemesinin test edilmesi

8- Denge Testi

FIFA'nın onay testlerini merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

FIFA, bu testlerden belli bir ücret de alarak topa bu belgelere haiz olduğuna dair belge verebilir. Üretici de topun üzerine FIFA INSPECTED veya FIFA APPROVED onayı basma hakkı elde eder. Top için verilen belgenin numarası da onayın içinde yazılı olmalıdır.


 

Diğer Etkenler:

Eskiden orijinal hayvan derisinden yapılan toplar günümüzde yerini poliüretan deriye bırakmıştır. Suni deri olarak da bildiğimiz bu malzeme çeşitli katmanlardan oluşur. Bu katmanların sayısı da topun kalitesi ve fiyatını direkt etkiler. Geçmişten günümüze kadar futbol topu genel şeklini korumuştur. 12 adet beşgen ve 20 adet altıgen parçanın birbirlerine yapıştırılması veya dikilmesiyle imal edilir. FIFA onaylı futbol toplarının renkleri genellikle beyaz ağırlıklıdır. Ancak karlı havalarda oynanması gereken müsabakalarda kırmızı, turuncu ya da sarı gibi göz alıcı renklerde futbol topları kullanılır.

Top Tamiri:

Patlayan futbol toplarınızı Uzayspor Top Gun ile kolayca tamir edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 24 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 3 Yorum
  cihat levent yazdı
  07 Mayıs 2013
ben 12 yasindayim futbolu ve futbol topunu cok seviyorum ozellikle adidas olursa cok daha iyi olur adidasin ureim yaptigi futbol toplarini izledim cok guzel bende bir turk genci ve futbol asinasi olarak adidastan futbol topu hediye edmelerini istiyorum tesekkurler adres (gevher hatun mahallesi 1879 sokak hicret apartmani ablk no 9 kat 5 karaman
  Ersan yazdı
  01 Kasım 2014
Çeşitli testlerden geçerek FIFA tarafından A onayı almış tüm toplar tüm liglerde federasyon tarafından resmi lig topu olarak seçilebilir. Ancak şöyle bir durum söz konusu, A onayı almış 90ytl ye de top mevcut 300 ytl ye de. Bu durumda sanırım 300 ytl lik herhangi bir markanın topnun 90 liralık toptan daha kaliteli olduğunu söylesek herhalde yanılmış olmayız. O halde FIFA kriterlerdeki aralığı daha da daraltarak I ve A nın yanına bir onay derecesi daha eklese sanırım daha doğru olur. Yoksa aslında kalitede fiyatı gibi uçurum söz konusu değilde sadece şampiyonlar ligi yada ingiltere ligi gibi liglere top vermenin reklam yada sponsor masrafını mı fiyata yansıtıyor. Hatta aynı markanın A onaylı fahiş fiyattan(320), 120 lira civarına kadar düşen 3 farklı model topu bile mevcut. Hepsi A onaylı olduğuna göre x markasının 320 liralık A onaylı topunu mu almak mantıklı, 120 liralık A onaylı topunu mu. FIFA nın resmi sitesine girildiğinde A onayı almış birçok marka var. Ama neden liglerde sadece tanınmış 2-3 marka dışında top göremiyoruz. Sadece sponsorluk masraflarından mı yoksa gerçekten A onayı alabilmiş toplar arasında uçurum mu söz konusu. Bu merak ettiğim bir konu. Ayrıca şunu da belirtmem gerekir ki FIFA ya onaya gönderme masrafına girişmek istemediği için onay almamış ancak onay almış toplar kadar kaliteli ve daha ucuza toplar da mevcut. Hadi bakalım çık çıkabilirsen işin içinden. Ya da boşver git al biriyle oyna işte, patlayınca yıpranınca başka birini al geç. Benim gibi düzenli halı saha maçı yapanlara söylüyorum :)
  udgjbreh yazdı
  04 Haziran 2016
çok güzel bisite acayip güzel
Yorum Yazın