0
23
Kasım

Futbol Tozluğu Çeşitleri

Tozluklar Hakkında Genel Bilgi

Futbol tozlukları, uzun futbol çoraplarıdır. Forma rengiyle uyumlu olarak kullanılır. Altındaki tekmeliğin de alt baldırda sabit durmasına yardımcı olur. Türkiye'deki TFF'ye, Milli Eğitim Müdürlükleri'ne ya da Gençlik Hizmetleri İl Müdürlükleri'ne bağlı futbol müsabakalarında kullanılması zorunludur.


Tozluklar, yapılarına göre 2'ye ayrılır:

1- Trevira Tozluklar

Trevira adı verilen sentetik ve esnek malzemeden üretilmişlerdir. Ayak kısımları ise havludur.

2- Lüks Tozluklar

Üst kısımları lüks elsnek bir malzemeden üretilmiştir. Genellikle trevira tozluklardan birkaç santimetre daha uzun olan bu tozlukların da ayak kısımları havludur.

 

Tozluk boyutları hakkında:

Ünlü markalar, tozlukların boyutlarını ayakkabı numara aralıklarıyla nitelendirmesine karşın yerli üreticiler ''Büyük Boy'' ve ''Küçük Boy'' olarak 2 şekilde beden ölçüsü vermişlerdir. Bunlardan büyük olanı sıradan yetişkin sporculara uyabilir. Küçük boyu ise ortalama 7-12 yaş grubundaki çocuklar için uygundur.

Piyasada eskiden sıklıkla, günümüzde ise nadiren kullanılan çorap bölümleri olmayan tozluklar da bulunmaktadır. Ya da bazı tozlukların boyları çok uzundur ve dizin üstüne gelen kısmı kıvrılarak çifte lastik etkisi ile aşağı düşmesinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 23 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın