1
10
Aralık

Hentbol Topu Satın Alma Rehberi

Hentbol Toplarının Özellikleri

Hentbol topları, müsabaka ya da antrenman sırasında futbol, voleybol ve basketbol toplarına nazaran sporcuyla daha çok temas halindedir. Topun elden kaymaması, yüzeyinin kaygan bir maddeden yapılmaması gerekmektedir. Hentbolcular topları daha rahat kavrayabilmek için çam ağacı reçinesinden üretilen ve vaks adı verilen malzemeyi ellerine sürerler. Hentbol topunun kirli gibi görüntüsünün nedeni  üzerindeki vakstır.


Hentbol topları, yapılarına göre 2'ye ayrılır:

1- Dikişli Hentbol Topları

Bu topların panelleri genellikle elle dikilerek birbirlerine tutturulmuştur.

2. Kauçuk Hentbol Topları

Dış mekanlarda kullanıma uygun olması için, suya karşı dayanıklı olan kauçuk materyalden üretilmiş hentbol toplarıdır. Fiyatları dikişli hentbol toplarına göre daha uygundur.

Hentbol topları büyüklüklerine göre 3'e ayrılır:

1-3 Numara Hentbol Topları

IHF tarafından belirlenmiş, 16 yaşından büyük erkeklerin oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 58-60 cm. dir. Ağırlığı 425-475 gram arasındadır.

2- 2 Numara Hentbol Topları

IHF tarafından belirlenmiş, 12-16 yaş aralığındaki erkekler ve 14 yaşından büyük kadın sporcuların oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 54-56 cm. dir. Ağırlığı 325-375 gram arasındadır.

3-1 Numara Hentbol Topları

IHF tarafından belirlenmiş, 8-12 yaş aralığındaki erkekler ve 8-14 yaş aralığındaki kadın sporcuların oynayabilecekleri top büyüklüğüdür. Çevresi 50-52 cm. dir. Ağırlığı 290-330 gram arasındadır.

Diğer Etkenler:

Eskiden orijinal hayvan derisinden yapılan toplar günümüzde yerini poliüretan deriye bırakmıştır. Suni deri olarak da bildiğimiz bu malzeme çeşitli katmanlardan oluşur. Bu katmanların sayısı da topun kalitesi ve fiyatını direkt etkiler.

Top Tamiri:

Patlayan hentbol toplarınızı Uzayspor Top Gun ile kolayca tamir edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 10 Aralık 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 1 Yorum
  haydar yazdı
  11 Aralık 2014
naber di güzel
Yorum Yazın