1
24
Kasım

Kaleci Eldiveni Satın Alma Rehberi

Kaleci Eldiveni özellikleri, boyut seçimi

Futbol, topu kaleye sokamayan takımın hiçbir şekilde oyunu kazanamadığı bir spordur. İşte bu yüzden kaleciye büyük görev düşer. ''İyi bir kalecisi olan takım maça 1-0 önde başlar'' dersek hiç de yalan olmaz. Bir golf oyuncusunun sopası neyse kalecinin eldiveni de o dur. Topu elinden kaçıran kalecinin önce eldivenine baktığı, suçu onda aradığı çok durum görmüşüzdür. Futbolu ilk oynayan kalecilerin eldiven takmadıklarını biliyoruz. Ama günümüzde bu sektör de teknolojiden nasiplenerek kendini geliştirmiş, birçok hava ve zemin koşuluna uygun kaleci eldivenleri üretmeye başlamıştır. İşte bu eldiven çeşitlerine bir göz atarak size uygun olanını bulmaya çalışalım.

Kaleci eldivenleri, kullanım amacına göre 2'ye ayrılır:

1- Kuru Hava Kaleci Eldivenleri

Günümüzde piyasada bulunan eldivenlerin birçoğu bu eldivenin sınıfına girer. Kuru havada oynanan müsabaka veya antrenmanda kullanıma uygundur.

2- Yağmurlu Hava Kaleci Eldivenleri

Bu eldivenler ise suyla temas etmesinden çekinmeyeceğiniz, bu amaca yönelik olarak üretilmiş eldivenlerdir. Hatta bazılarını kullanmadan önce suyun içinde bekletmeniz tavsiye edilir.

Kaleci eldivenleri, eldivenin yapısına göre 2'ye ayrılır:

1- Kemikli Kaleci Eldivenleri

Genellikle profesyonel eldivenlerin başparmak hariç diğer 4 parmağın gireceği bölümün plastik atellerle desteklenmiş şeklidir. Bazı eldivenlerde opsiyonel olarak bu plastik parçalar sökülebildiği gibi, kimi eldivenlerde bu mümkün değildir. Eldivene halk arasında kemikli denilmesinin sebebi bu 4 adet plastik parçadır. Parçaların işlevi ise sert gelen şutları kurtarırken parmakların geriye doğru bükülmesini önlemek, kalecinin yumrukla uzaklaştırması gereken yüksek toplarda yumruğun kuvvetini arttırarak topun uzaklaşmasına yardımcı olmaktır.

2- Kemiksiz Kaleci Eldivenleri

Kemikli eldivenlerin tersine 4 parmağın gireceği bölümde herhangi bir sert destek bulunmayan eldivenlerdir. Piyasada bulunan eldivenlerin çoğu bu kategoriye girer.

Diğer Etkenler:

Kaleci eldivenlerinin avuç içi ve yumruk kısımlarının dolguları çok önemlidir. Avuç içindeki dolgunun ince olması top tutuşundaki başarı oranını azaltabileceği gibi, kalın olması da topu eldeyken hissetme hassasiyetini azaltabilir. Eldivenin bilek kısmının bir kemer ile cırtlanarak el bileğine dolanması önemlidir.

Eldiven Boyutları Hakkında:

Dünya genelinde kaleci eldivenleri 3 ile 12 arasında numaralandırılır. 3 numara eldiveni 4-5 yaşındaki çocuklar kullanabilirken, 12 numara eldiven çok iri elleri bulunan profesyonel kalecilerin kullandığı büyüklüktür. Sıradan bir yetişkin, 8 veya 9 numara eldiven giyebilir. Numaraların buçuklu diye anılan ara büyüklükleri de mevcuttur. Örneğin: 8,5 Numara vb. gibi.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 24 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 1 Yorum
  The Goalkeeper yazdı
  13 Ekim 2013
Yazı için teşekkür ederim.Bilgiler çok işime yaradı. :)
Yorum Yazın