0
23
Kasım

Özellik Olarak Voleybol Fileleri

Voleybol Filesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer spor branşlarından bariz bir şekilde farklı olarak voleybol, ''file oyunu'' üzerine kuruludur. Filenin yüksekliği, oyuncuların fileye teması, hücum vuruşu anındaki topun fileye göre yüksekliği gibi oyunu etkileyen birçok değişken, direkt olarak voleybol filesiyle ilgilidir. Voleybolun popüler bir dış mekan sporu olması, oynamak için sadece fileyi bağlayabileceğiniz iki nokta ve bir voleybol topu bulmanızla alakalıdır. Türkiye'de çeşitli özellikte voleybol filelerinin imalatı ve ithalatı yapılmaktadır. Size uygun olan fileyi bulmak için bu satırları okumanız yeterli olacaktır.


Voleybol fileleri, ipin yapısına göre 2'ye ayrılır:

1- Naylon İp

Naylon ip, dış sahada yağmur-güneş-kar vb. gibi yıpratıcı hava koşullarına daha dayanıklıdır. Sporcuların sert müdahaleleri karşısında esnemez.

2. Floş İp

Floş ip, iç sahalarda (spor salonları) ya da günübirlik sökülüp takılabilecek direklerde, daha profesyonel amaçlı kullanım için uygundur.

Nizami bir voleybol filesinin ebatları ve özellikleri:

File, 1 m genişliğinde, 9.50 ila 10 m uzunluğundadır (yan bantların her bir yanındaki 25 ila 50 cm dâhil) ve 10 cm lik karelerden oluşmuş siyah iplerden yapılmıştır.

Filenin üst kısmında 7 cm genişliğinde, iki kat beyaz çadır bezinden yapılmış yatay bir bant file boyunca dikilmiştir. Bandın her iki ucunda onu direklere bağlayan ve gergin durmasını sağlayan ipin geçtiği bir delik bulunur.

Bandın içinden geçen esnek kablo fileyi direklere bağlar ve üst kısmının gergin durmasını sağlar.

Filenin alt kısmında üst banda benzer, 5 cm genişliğinde, içinden ip geçirilmiş başka bir yatay bant vardır.  Bu ip fileyi direklere bağlar ve alt kısmının gergin durmasını sağlar.

İki adet beyaz bant, her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye düşey olarak bağlanır.

Yan bantlar 5 cm genişliğinde ve 1 m uzunluğunda olup filenin bir parçası olarak kabul edilirler.

FIVB, standartlarına göre direk, file, anten ekipmanlarının bilgileri için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

Voleybol filesinin yüksekliği:

File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.            

Filenin yüksekliği oyun alanının ortasından ölçülür. Filenin iki kenar yüksekliği kesinlikle aynı olmalı ve buradaki yükseklik kuralda belirtilen yüksekliği 2 cm den fazla geçmemelidir. (Kaynakça: FIVB Oyun Kuralları Kitapçığı)

Voleybol fileleri, kullanım amacına göre 2'ye ayrılır:

1- Indoor voleybol fileleri

Plaj voleybolu haricindeki bütün fileler bu sınıfa girer.

2. Plaj voleybolu fileleri

Plaj voleybolu filelerinin bantları güneşte fark edilmeleri için farklı renklerde olabilir. Ayrıca bu filelerin petek şeklinde örülmüş, altıgen olanları da kullanılmaktadır.

Diğer etkenler:

İpin kalınlığı milimetre bazında çapı ölçülerek değerlendirilir. Kalın olan ipler daha uzun süre dayanabilir. Ayrıca göz aralıkları bir filenin imalatında kullanılan ipin miktarını direkt olarak etkilediği için maliyette önemli rol oynar. Voleybol fileleri, 15 x 15 cm, 12 x 12 cm veya 10 x10 cm. göz aralıkları olabilir.

Fileyi gerdirmek için çelik tel ya da kalın, esnemeyen bir ip kullanılır. Bu özellik de fiyatı etkiler.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Ünsal ERMİŞ 23 Kasım 2012
Ünsal ERMİŞ
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 3 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Satış Pazarlama Müdürü-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın