0
23
Kasım

Tekmelik Nedir? Ne işe yarar?

Tekmelik Seçimi

Tekmelik, futbolcuların tozluklarının  altına takarak uyluk kemiklerini korudukları, dış kısmı sert plastik iç kısmı ise eva türü yumuşak bir malzemeden üretilmiş koruyuculardır. Futbol oynarken bu bölgeye gelen darbeleri soğurarak sakatlıkların önüne geçer. Türkiye'deki TFF'ye, Milli Eğitim Müdürlükleri'ne ya da Gençlik Hizmetleri İl Müdürlükleri'ne bağlı futbol müsabakalarında kullanılması zorunludur.

Tekmelikler, yapılarına göre 2'ye ayrılır:

1- Bileklikli Tekmelikler

Alt kısmı genellikle esnek bir kumaşla uzatılarak ayak topuğunun altından geçen bir kemer ile ayak bileğini de koruyacak şekilde tasarlanmış olan tekmeliklerdir. Bunların ayak bileğine denk gelen bölümlerinde de sert koruyucu plastikler olabilir.

2- Bilekliği Olmayan Tekmelikler

Bu tekmeliklerin kullanımı daha yaygındır, bilekliği olmayan ve bilekli olanlara göre boyu daha kısa olan tekmeliklerdir.

Diğer etkenler:

Tekmelikler alt baldıra genellikle cırtlı kemerlerle sarılarak tutturulur. Bu kemerler ortadan 1 adet veya üstten ve alttan 2 adet olabilir. Tekmeliğin delikli olması bacağın ön kısmının hava almasına ve terlememesine yol al açacaktır.

Tekmelik boyutları hakkında:

Ünlü markalar, tekmeliklerin boyutlarını S-M-L şeklinde nitelendirmesine karşın yerli üreticiler ''Büyük Boy'' ve ''Küçük Boy'' olarak 2 şekilde beden ölçüsü vermişlerdir. Bunlardan büyük olanı sıradan yetişkin sporculara uyabilir. Küçük boyu ise ortalama 8-12 yaş grubundaki çocuklar için uygundur.


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 23 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın