0
23
Nisan

UEFA tutturmuş

FIFA 2010 Dünya Kupası Finali Amsterdam İzlenimleri


Dikkat etmişsinizdir UEFA'nın 2008 yılında başlattığı ve ''Respect-Saygı'' adını verdiği kampanya sonrasında hakem ve futbolcuların formalarının kollarında respect yazıyor. Kurallarla bunu zorunlu hale getiriyor. FIFA da kampanyaya destek vererek tüm dünyadaki futbol karşılaşmalarında şiddet ve ırkçılığa karşı mücadele başlatırken, insani yardım, kültürler arası diyaloğu ve saygıyı destekliyor.


Museumplein'da final maçını izleyen 80 bin Hollanda taraftarı
 

2010 FIFA Dünya Kupası final karşılaşmaları sırasında turistik gezi için bulunduğum Amsterdam'da Museumplein adlı meydanda yaklaşık 80 bin futbol çılgını Hollandalı ile birlikte dev ekrandan izlediğim İspanya-Hollanda final karşılaşması öncesi ve sonrasında yaşadıklarım gerçekten görülmeye değerdi.


Final maçı sonrası Leidseplein Meydanı
 

Gün boyunca Amsterdam içindeki kanallarda tekneleriyle turlarken eğlenen İspanyol turistler ve ev sahibi takım taraftarları birbirlerine tezahüratlar yaparak takılırken, finali kaybeden portakalların başkenti, Amsterdam'ın Taksim'i diyebileceğimiz meydan olan Leidseplein'de maç sonrasında bayraklarıyla sevinç turları atan İspanyollara, hayal kırıklığına uğramış hiçbir Hollandalının sataşmadığı anları gözlerime inanamayarak izlemiştim. Üstelik meydanda hiç polis de yoktu!
 


Final maçı öncesinde ve sonrasında Amsterdam sokakları


İnsan böyle tabloları görünce düşünmeden edemiyor ''Bizi bu kadar farklılaştıran acaba ne?'' diye. Belki iklim, belki spor anlayışı, eğitim ya da medeniyet. Sebebi ne olursa olsun egolarımız; fanatik duygularımızın fitilini ateşleyen, başka fikirlere saygı duymamızı engelleyen psikolojik bir olgu mudur? Hiç düşünüyor muyuz, Galatasaray olmadan Fenerbahçeli olmanın, siyah olmadan beyazın, gece olmadan gündüzün ne anlamı kalırdı ki?

Yazar : Uğur FİDAN 23 Nisan 2013
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın