0
23
Kasım

Voleybol Direği Satın Alırken

Voleybol Direği Genel Özellikler

Voleybol direkleri, genellikle betona, parkeye ya da sentetik zeminli spor alanlarına açılan deliklere mapalarının beton dökülerek oturtulması ve bu mapalara direklerin geçirilmesi suretiyle dikilir. Mapasız olan ürünleri olduğu gibi betona gömmek gerekir. Bu durumda direk yerinden sökülemez. Yüksekliği ayarlanabilen, ya da teleskobik olarak nitelendirilen ve birbiri içinden çıkan parçalar sayesinde yükseklik ayarı yapılabilen voleybol direkleri de vardır.


Voleybol direğinin yere gömülen kısmına gelen mapa bölümü.

Voleybol direkleri, direk yapısına göre 2'ye ayrılır:

1- Metal Voleybol Direkleri

Demir profilden imal edilen direklerdir. Fiyatı uygun ancak ağırlığı fazladır.

2. Alüminyum Voleybol Direkleri

Metal direklere göre fiyatları yüksektir. Profesyonel olarak da kullanılan direk türüdür. Bu direklerin yükseklik ayarlı olanları da mevcuttur.

FIVB standartlarına göre direk, file, anten ekipmanlarının bilgileri için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

http://www.fivb.org/en/technical/multimediareferees/ch2.swf

Voleybol direkleri, fileyi gerdirme sistemine göre 2'ye ayrılır:

1- Gerdirmeli Voleybol Direkleri

Bu direklerin üst kısımlarına kaynaklanan bir makaranın içinden geçen file ipi ya da teli alt kısımda bulunan metal halkaya bağlanarak gerdirilir. Herhangi bir mekanizması yoktur.

2. Kriko Sistemli Voleybol Direkleri

Bu direklerde de aynı makara sisteminden geçirilen gerdirme teli bir kriko sistemine bağlanır ve gerdirilir. Mekanizma, siz istemediğiniz sürece ters yöne dönmez. Bu direklerin yükseklik ayarlı olanları da mevcuttur.

Voleybol direği ölçüleri:

Filenin bağlandığı direkler, yan çizgilerden dışarıya doğru 0.50 m ile 1.00 m uzaklığa yerleştirilirler. Direkler 2.55 m yüksekliğinde ve tercihen ayarlanabilir olmalıdır. Tüm FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında fileyi taşıyan direkler, yan çizgilerden dışarıya doğru 1 m. uzaklığa yerleştirilirler. Direkler düzgün ve yuvarlak olup, zemine tel kullanılmadan tutturulurlar. Tehlikeli ve engelleyici unsurlar taşımamalıdırlar. (Kaynakça: FIVB Oyun Kuralları Kitapçığı)


İlginizi Çekebilir..
Yazar : Uğur FİDAN 23 Kasım 2012
Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın