0
24
Kasım

Voleybol Topu ve Kullanıcısı

Voleybol Topu Satın Alma Rehberi

Voleybol topları 8 ila 18 panelli olabilirler. Eskiden orijinal hayvan derisinden yapılan toplar, günümüzde yerini poliüretan deriye bırakmıştır. Suni deri olarak da bildiğimiz bu malzeme, çeşitli katmanlardan oluşur. Bu katmanların sayısı ise topun kalitesi ve fiyatını doğrudan etkiler. Topun yumuşaklığı ve ağırlığı, bu spora yeni başlayan çocuklar için önemlidir. Bu yüzden FIVB, dünya çapında ''Mini Voleybol'' kavramının oturması için son yıllarda ülke federasyonlarına çeşitli talimatlar vermiş, müfredat geliştirmiş ve spor malzemesi standartları getirmiştir.İtalya'dan mini voleybol çalışma örnekleri

Voleybol topları, yapılarına göre 2'ye ayrılır:

1- Dikişli Voleybol Topları

Bu topların panelleri genellikle elle dikilerek birbirlerine tutturulmuştur. Günümüzde makine dikişli toplar da piyasaya sunulmuştur.

2. Yapıştırma Voleybol Topları

Bu toplar, panelleri birbirlerine ve altındaki katmana yapıştırılarak üretilmiştir.

Voleybol topları büyüklüklerine göre 2'ye ayrılır:

1-5 Numara Voleybol Topları

a- Yetişkinlere uygun 5 numara voleybol topları

FIVB standartlarına göre, tüm sporcuların oynayabileceği top büyüklüğüdür. Çevresi 65-67 cm. dir. Ağırlığı 260-280 gram arasındadır. Topun iç basıncı ise 0,300-0,325 kg/cm2 olmalıdır.

b- Mini Voleybol Topları

FIVB standartlarına göre, 9-13 yaş aralığındaki sporcuların oynayabileceği top büyüklüğüdür. Çevresi 65-67 cm. dir. Ağırlığı 200-220 gram arasındadır. Topun iç basıncı ise 0,225 kg/cm2 olmalıdır. Mini voleybol toplarının çevresinin küçük olması şart değildir, önemli olan ağırlıklarıdır.

2- 4 Numara Voleybol Topları

Piyasada mini voleybol topu olarak da anılmaktadır ama nizami mini voleybol topu 5 numara olmalıdır. Voleybola yeni başlayan çocuklar tarafından kullanılabilir.

Voleybol topları kullanım amaçlarına göre 2'ye ayrılır:

1- Indoor (İç saha) Voleybol Topları

Bu toplar, iç saha topu olarak nitelendirilseler de dış sahalarda kullanıma da uygundur. Plaj voleybolu topları haricindeki bütün toplar bu kategoridedir.

2-Plaj voleybolu topları

Plaj voleybolu müsabakalarında kullanılan 5 numara toplardır. FIVB standartlarına göre, çevresi 65-68 cm. dir. Ağırlığı 260-280 gram arasındadır. Topun iç basıncı ise 0,225 kg/cm2 olmalıdır.

Top Tamiri:

Patlayan basketbol toplarınızı Uzayspor Top Gun ile kolayca tamir edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir..
M. Caner ALBAYRAK
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 1 yazısı bulunmaktadır.
Satış Pazarlama Sorumlusu-Fen Bilgisi Öğretmeni
 Toplam 0 Yorum
Yorum Yazın