Uğur FİDAN
UzaySpor Blog'ta yayınlanmış 16 yazısı bulunmaktadır.
Spor 7/24 Yönetici-Beden Eğitimi Öğretmeni
0
26
Nisan

Avrupa Avrupa duy sesimizi!

Türk Futbol Takımlarının Avrupa Kupa Maçları Üzerine İnceleme

3 Temmuz sürecinden bu yana soğuduğumuz futbola Galatasaray ve Fenerbahçe'nin bu yıl Avrupa'da aldığı başarılı sonuçlarla tekrar ısınmaya başladık. UEFA katsayıları, bir ülkeden o sene UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi'ne kaç takım katılmışsa, onların aldığı puanların toplanması ve bu kupalara katılan takım sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Uygulamanın amacı kulüpler için, UEFA'nın kendi düzenlediği turnuvalara UEFA'ya bağlı ülkelerin yerel liglerinde, kupalara katılma hakkı kazanan kulüplerin seri başı olarak girip girmeyeceği; ülkeler için ise, bir ülkeden UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'na kaç takımın katılıp katılmayacağının ortaya çıkmasıdır.

0
23
Nisan

UEFA tutturmuş

FIFA 2010 Dünya Kupası Finali Amsterdam İzlenimleri


Dikkat etmişsinizdir UEFA'nın 2008 yılında başlattığı ve ''Respect-Saygı'' adını verdiği kampanya sonrasında hakem ve futbolcuların formalarının kollarında respect yazıyor. Kurallarla bunu zorunlu hale getiriyor. FIFA da kampanyaya destek vererek tüm dünyadaki futbol karşılaşmalarında şiddet ve ırkçılığa karşı mücadele başlatırken, insani yardım, kültürler arası diyaloğu ve saygıyı destekliyor.

1
10
Aralık

Hentbol Topu Satın Alma Rehberi

Hentbol Toplarının Özellikleri

Hentbol topları, müsabaka ya da antrenman sırasında futbol, voleybol ve basketbol toplarına nazaran sporcuyla daha çok temas halindedir. Topun elden kaymaması, yüzeyinin kaygan bir maddeden yapılmaması gerekmektedir. Hentbolcular topları daha rahat kavrayabilmek için çam ağacı reçinesinden üretilen ve vaks adı verilen malzemeyi ellerine sürerler. Hentbol topunun kirli gibi görüntüsünün nedeni  üzerindeki vakstır.


0
21
Kasım

Uzayspor Blog Hakkında

blog.uzayspor.com

Uzayspor Blog Hakkında

Uzayspor.com Blog'a hoş geldiniz! Her gün binlerce internet kullanıcısı, web sitemizi ziyaret ediyor, ihtiyacı olan ürünlerle buluşuyor, sitemizden güvenle ve keyifle alışveriş yapıyor. 8. yaşında olan Uzayspor.com, Türkiye'nin gerçek anlamda en büyük sanal spor mağazası olarak binlerce okula, yüzlerce kuruluşa, en büyük spor kulüplerine, otellere ürün tedariği sağlıyor.

Alışveriş denince akla 2 soru gelir; ''Uygun fiyat mı? Kaliteli hizmet mi?'' Uzayspor.com'u seçtiğinizde bu iki soru arasında seçim yapmadan rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Şu an okuduğunuz satırların bulunduğu blog da bu fikre hizmet ederek alışveriş rehberiniz olmak, spor malzemeleri hakkındaki yorumlarınızı diğer site kullanıcılarıyla paylaşmak için açılmıştır.

Uzayspor.com Blog'da, spor malzemeleri seçimi konusunda bilgimizi ve tecrübemizi sizinle paylaşarak doğru ürünlerle bütçenize uygun bir biçimde buluşmanızda rehber olmayı hedefliyoruz. Çoğu başlıkta tamamen kendi tecrübemiz ve görüşlerimizi yazdığımız için spor malzemesi kullanıcısı olarak sizin de fikirlerinize ihtiyaç duymaktayız. Bu ailenin bir parçası olarak değerli yorumlarınızla aramıza katılıp, düşüncelerinizi blog aracılığıyla bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

0
23
Kasım

Voleybol Direği Satın Alırken

Voleybol Direği Genel Özellikler

Voleybol direkleri, genellikle betona, parkeye ya da sentetik zeminli spor alanlarına açılan deliklere mapalarının beton dökülerek oturtulması ve bu mapalara direklerin geçirilmesi suretiyle dikilir. Mapasız olan ürünleri olduğu gibi betona gömmek gerekir. Bu durumda direk yerinden sökülemez. Yüksekliği ayarlanabilen, ya da teleskobik olarak nitelendirilen ve birbiri içinden çıkan parçalar sayesinde yükseklik ayarı yapılabilen voleybol direkleri de vardır.


0
24
Kasım

Basketbol Topu Satın Alma Rehberi

Yaşa göre uygun basketbol topları ve genel özellikleri

Yaklaşık 120 yaşında olan basketbol oyununun ana ürünüdür. Popüler olan diğer sporların toplarına göre oldukça ağır ve büyüktür. Bu yüzden çocukların gelişim çağlarında rahatça oynayabilmeleri ve tekniklerini oturtabilmeleri için daha küçük ve hafif boyutlu toplara gereksinim duyulmuştur. Kemik ve kas gelişimini henüz tamamlamamış sporcular mutlaka kendilerine uygun ebattaki topla oynamalıdırlar. Aksi takdirde ana teknikleri yanlış uygulayarak ileride düzeltilemeyecek hatalara yol açabilir, basketbolun alfabesini yanlış öğrenebilirler. Kısacası basketbol topu da çocukla birlikte büyümelidir.

0
24
Kasım

Basketbol Potası Üzerine İnceleme

Basketbol potalarının çeşitleri, kullanım yöntemleri

Basketbol potaları, bütün olarak değerlendirildiğinde basketbol oyununun topla birlikte 2 ana elementinden biridir. Potalar, sabitlendikten sonra çemberin yere olan uzaklığı 3,05 m. olmalıdır. İsteğe göre bu yükseklik düşürülebilir, hatta yükseklik ayarlı olan potalar da mevcuttur. Basketbol potasının panyasının izdüşümü basketbol sahasının dip çizgisinden 1,2 m. içerde olmalıdır. Potaların panyaları değişik özelliklerde olabilir. Panyalar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.


0
18
Kasım

Basketbol Panyası Satın Alma Rehberi

Basketbol Panyalarına Genel Bakış

Basketbol panyalarına arkalık veya çarpma levhası denir. Basketbol oyununun spor malzemelerinin ana öğelerinden biridir. ''Potalı atma'' teriminin varoluş sebebidir. Basketbolcular şut atarken sadece çembere değil, daha büyük olan ve algıya takılan bir materyal olarak panyaya da bakarlar. Panyanın üzerindeki ufak kare de yine turnike ve/veya şut atarken sporculara rehberlik eder.

 

Basketbol panyaları üretildikleri malzemeye göre 4'e ayrılır:

 

1- MDF Basketbol Panyaları

İç sahalarda kullanıma uygun olan MDF yağmur, kar ve güneşin yıpratıcı etkilerine dayanıklı değildir. Fiyatı uygun olmasına karşın dış sahada kullanım amacıyla tercih edilmemelidir. Beyaz bir görüntüsü vardır.


0
23
Kasım

Basketbol Filelerinin Özellikleri

Fileli Potada Basketbol Oynamak Ayrı Bir Zevktir

Basketbol oynayanlar bilir, topun çemberden geçmesi kadar fileden gelen ses de sayıyı kazanana haz verir. Hele bir de basket deliksiz olmuşsa, o sayı maçın gidişatını bile değiştirebilir. Basketbolun kendi küçük, işlevi büyük materyali olan filelerini satın alırken nelere dikkat etmek gerek? Bir göz atalım.


0
17
Kasım

Basketbol Çemberi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Basketbol Çemberi Seçimi


James Naismith,  İngilizce ''Basket'' yani sepet anlamına gelen sözcüğü top anlamına gelen ''Ball'' ile birleştirerek bu spora adını vermiştir. Basketbol, 1891 yılında altı kesilmiş bir sepetle oynanmaya başlanmış, sepet ise yıllar içinde yerini modern basketbol çemberlerine bırakmıştır. Nizami bir basketbol çemberi 45 cm. çapında olmalıdır. Sporcunun algısındaki etkisi açısından rengi turuncu olmalıdır. Basketbol panyasının beyaz olması, çemberin ve filenin de beyaz olması basketbolcunun çemberi algılayamamasına neden olacaktır. Çember, zaman içerisinde rengini kaybedebilir, bu süreyi uzatmak için mutlaka fırın boyalı olmalıdır. Çemberin içi boş, yani profil demirden imal edilmesi gerekmektedir. Böylece çember hafif olacaktır ve ağırlığıyla sap kısmına baskı yaparak zamanla kopmayacaktır.

 

Önceki Yazılar